Image via Esports Awards
by Alex717 in
GAMING & STREAMING NEA ΔΙΑΦΟΡΑ

Η τελετή των Esports Awards 2023 διεξήχθη εχθές στο Λας Βέγκας, με τα μεγαλύτερα ονόματα στην βιομηχανία του gaming να βραβεύονται σε πολλές διαφορετικές κατηγορίες και το League of Legends να έχει φυσικά την τιμητική του,

Μεταξύ άλλων το δημοφιλέστερα MOBA game ανέδειξε τον καλύτερο παίκτη στο PC για το 2023, που δεν είναι άλλος από τον Lee “Faker” Sang-hyeok. 

Ο GOAT mid-laner είχε μια εξαιρετική σεζόν ατομικά, παρότι δεν κατάφερε να κατακτήσει το LCK ούτε στο Spring ούτε στο Summer Split, ενώ το MSI σίγουρα δεν ήταν ιδανικό για την ομάδα του, την T1. 

Ο τραυματισμός και η συνακόλουθη απουσία του κατά την διάρκεια μέρους του Summer Split ανέδειξαν το πόσο σημαντικό γρανάζι της ομάδας αποτελούσε, με την T1 να μένει σχεδόν εκτός play-offs. Η πανηγυρική επιστροφή του συνοδεύτηκε με την δεύτερη θέση στο LCK, που εξασφάλισε ένα από τα 4 εισιτήρια για τα Worlds 2023

Στην κορυφαία διεθνή οργάνωση ο Faker ήταν εξαιρετικός, οδηγώντας την ομάδα του στην κατάκτηση του Summoner’s Cup (4η διάκριση για τον ίδιο). 

Χάρη σε αυτή την πορεία στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα και η ίδια η T1 ανακηρύχθηκε καλύτερη ομάδα esports του έτους! 

Παρακάτω μπορείτε να δείτε τους νικητές των υπόλοιπων βραβείων:  

Esports Game of the Year 

  • Winner: VALORANT 

Esports Mobile Game of the Year Presented by Verizon 

  • Winner: Mobile Legends: Bang Bang 

Esports Content Creator of the Year 

  • Winner: S8ul Esports 

Esports Personality of the Year 

  • Winner: Jeremy “Disguised Toast” Wang 

Streamer of the Year 

  • Winner: Samy “Riversgg” Rivera 

Esports Commercial Partner of the Year 

  • Winner: Gucci 

Esports Hardware Piece of the Year 

  • Winner: Stream Deck MK.2 

Esports Publisher of the Year 

  • Winner: Riot Games 

Esports Supporting Service of the Year 

  • Winner: Prodigy Agency 

Esports Broadcast/Production Team of the Year 

  • Winner: ESL FACEIT Group 

Esports Content of the Year 

  • Winner: Faker: A decade of greatness 

Esports Cosplay of the Year 

  • Winner: Akemikun 

Esports Creative of the Year 

  • Winner: Gregory ‘SesoHQ’ Ortiz 

Esports Creative Team of the Year 

  • Winner: Paper Crowns 

Esports Organisation of the Year 

  • Winner: Team Vitality 

Esports Coach of the Year 

  • Winner: Christine “Potter” Chi 

Esports Breakthrough Player of the Year 

  • Winner: Max “Demon1” Mazanov 

Esports Controller Player of the Year 

  • Winner: Paco “HyDra” Rusiewiez 

Esports Mobile Player of the Year 

  • Winner: Mohamed “Mohamed Light” Tarek 

Esports Colour Caster of the Year 

  • Winner: Dan “Gaskin” Gaskin 

Esports Desk Analyst of the Year 

  • Winner: Mimi “aEvilCat” Wermcrantz 

Esports Host of the Year 

  • Winner: Caleb “WavePunk” Simmons 

Esports Play-by-Play Caster of the Year 

  • Winner: Mitch “Uber” Leslie 

Esports Journalist of the Year 

  • Winner: Richard Lewis 
Share Post:

Related Posts

No Comments

Leave a Reply